Zadzwoń +48 42 674 76 00

Chemia w płynie, czy w proszku?

Jaki rodzaj chemii wybrać - płyn, czy proszek?

Wybór rodzaju chemii to bardzo często pierwszy dylemat, któremu musi stawić czoła potencjalny inwestor. To bardzo ważna, kluczowa wręcz decyzja, bowiem determinuje ona wybór dostawcy techniki myjącej, z którym będziemy współpracować przez długie lata. W tym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Producenci, którzy stosują chemię w proszku podkreślają, że jest to rozwiązanie tańsze, co po części jest prawdą. Po części, ponieważ początkowa różnica w cenie znika bardzo szybko. Chemia w proszku wymaga bowiem ciągłego podgrzewania wody (nawet w sezonie letnim!), co w znaczący sposób podnosi bieżące koszty eksploatacji myjni.

Proszek posiada właściwości cierne, co nie pozostaje bez wpływu na lakier – z czasem taki sposób mycia może doprowadzić do delikatnego zmatowienia lakieru, a powstawanie zacieków jest praktycznie nieuniknione. Właściwości cierne odczuje również inwestor – wpływają one negatywnie na trwałość podzespołów myjni, głównie drogich pomp wysokiego ciśnienia.

Nie bez znaczenia jest także wysoka zawartość fosforanów, która zwiększa ślad ekologiczny myjni, utrudnia uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a niekiedy naraża na nieprzyjemności ze strony odbiorców ścieków.

Jak widać pozorna oszczędność może się okazać nie lada pułapką, szczególnie w świetle ciągłego zaostrzania norm ekologicznych. Chemia w płynie jest przyjazna środowisku - brak fosforanów sprawia, że jest w pełni biodegradowalna. Zapewnia także długą i bezawaryjną pracę kosztownych podzespołów myjni przy zachowaniu doskonałej jakości mycia, obniżając jednocześnie koszty utrzymania obiektu. Myjnia to inwestycja na lata, warto więc zainwestować w technologię przyszłości już dziś!