Zadzwoń +48 42 674 76 00

Zastanawiasz się, co musisz zrobić, żeby założyć myjnię?

Każdy przyszły przedsiębiorca zadaję sobie szereg pytań przed założeniem firmy. Najpierw zaczyna od researchu w Internecie, tam z nadzieją wyszukuje informacji, które mogłyby go nakierować, w jaki sposób założyć daną firmę i czy to się w ogóle opłaca. Wtedy mamy dwie możliwości finalizacji poszukiwań.

Pierwsza: moment, w którym znajduje informacje na wielu portalach, z których nie wynika zupełnie nic albo przedstawione wskazówki wykluczają się. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ wiele lat copywritingu w Internecie sprawiło, że strony naprostowały się pod względem treści, jednak dalej pozostają firmy, które nie chcą dzielić się wiedzą. Wtedy stwierdzenie „tajemnicy handlowej” nabiera innego znaczenia.

Druga możliwość: po prostu brak informacji. I tutaj zaczynają się nam kłębić wątpliwości w głowie „czy my tak właściwie chcemy zakładać coś, o czym nic nie wiemy?” Dlatego, nie przedłużając, postanowiliśmy zrobić cykl w którym krok po kroku pokażemy jak założyć myjnię bezdotykową.

Na samym początku warto napisać, że jest to biznes w którym zarabia się PASYWNIE. Konkretniej? Po zainwestowaniu w myjnię bezdotykową zwrot z inwestycji określa się nawet do 2 lat, przy niewielkiej pracy, jaką w nią włożysz. Postawiona myjnia będzie nam przynosić stałe dochody. Nic nie robisz a i tak zarabiasz, przecież to takie proste.

ALE! Tak, ponieważ wszystko ma swoje „ale”, pod warunkiem, że zapewnimy sobie dobrą lokalizację, środki myjące czy wyposażenie dodatkowe m.in. odkurzacz samoobsługowy, rozmieniarkę do banknotów, dystrybutor płynu do spryskiwaczy, czy możliwość płatności kartą płatniczą.

WYBIERANIE LOKALIZACJI

Lokalizacja jest kluczowym aspektem do zakupu myjni. Dlaczego? Jeśli postawisz myjnię na przysłowiowym „polu”, masz małe prawdopodobieństwo, że osoby chcące umyć auto, tam dojadą. Dodatkowo, sprawdź, jaka jest konkurencja, czy jest sens stawiać myjnię i czy rynek ma potencjał. Sprecyzuj miejsce postawienia myjni, czy masz doprowadzone media – prąd, wodę, kanalizację. Od tego będzie zależeć jakie koszty będziesz musiał ponieść, aby tę myjnię postawić. Dobrze, abyś był właścicielem działki, ale działka może być również dzierżawiona. Powierzchnia działki powinna mieć nie mniej niż 200 m2, ale nie oszukuj się, na jednym stanowisku za wiele nie zarobisz. Im więcej masz stanowisk, tym więcej osób w jednym momencie umyje auta, zwiększając tym samym twój dochód. Najczęstszymi lokalizacjami pod myjnię są drogi wylotowe, parkingi przy hipermarketach/marketach, galeriach handlowych, stacje naprawcze, nowe osiedla – miejsca w których ludzie zatrzymują się i mogą umyć po prostu swoje auto ot, tak, przy okazji. Ludzie są wygodni, więc zapewnij im możliwość komfortowego i szybkiego umycia auta.

Powyższe szczegóły to gwarancja dużej liczby potencjalnych klientów.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO ROZPOCZĘCIA INWESTYCJI

Masz miejsce, które sobie upatrzyłeś – skrzyżowanie, centrum miasta, dużo ludzi – potencjalnych klientów, droga dojazdowa… tylko dokumentacja. Tak, wiemy, dokumenty i wypełnianie spraw urzędowych nie jest przyjemną sprawą, jednak bez tego nie zaczniesz swojego biznesu.

Teren pod myjnię powinien mieć status działki o charakterze usługowym lub usługowo-budowlanym. Aby dowiedzieć się, czy wypatrzona lokalizacja spełnia ten wymóg, musisz udać się do urzędu miasta lub gminy i sprawdzić ją w planie zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli teren nie posiada takiego planu, musisz wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Dodatkowo, jeśli wokół nie znajdują się żadne media, złóż wniosek o ich podłączenie oraz pozwolenia wodnoprawne.

Poniżej umieszczamy dokumentacje, którą można złożyć do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta:

1. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i ustalenie lokalizacji inwestycji, która zawiera:
a) Charakterystyka inwestycji:
• Zapotrzebowanie na wodę, energię oraz sposób odprowadzania ścieków;
• Gabaryty budynków (rzuty, przekroje);
• Określenie wpływu na środowisko;
• Określenie zasad obsługi komunikacyjnej tzn. czy posiadamy dostęp do drogi publicznej, parking.
• Jeżeli planuje się budowanie obiektu handlowego (sklep), należy podać powierzchnie sprzedaży.
b) Mapa w 2 egzemplarzach pobrana z ośrodka geodezji w skali 1:500 lub 1:1000
c) Sposób zagospodarowania działki i przyjęte rozwiązania architektoniczne
d) Zapewnienia właściwych jednostek organizacyjnych (zakład wodociągowy, kanalizacyjny, energetyczny) o możliwości obsługi inwestycji
e) Upoważnienie udzielone osobie działającej w imieniu wnioskodawcy

2. W celu wystąpienia o pozwolenia na budowę należy złożyć:
a) Wniosek pozwolenie na budowę
b) 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami i pozwoleniami
c) Oświadczenie o posiadaniu prawa do nieruchomości (własność czy dzierżawa)
d) Decyzja o warunkach zabudowy.

_____________________